Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego w życiu nie udaje Ci się spełnić swoich marzeń oraz zrealizować swoich celów? Wszystko ma gdzieś swoje źródło i w przypadku niepowodzeń również tak jest.

Większość osób doszukuje się przyczyn porażek na zewnątrz. „To wina moich rodziców, bo mi kasy nie dawali”, „To wina pogody, źle się przez nią czuję, pójdę spać”, „Nikt nigdy mi w życiu nie pomógł, to wszystko przez to”. Jednak za porażki w naszym życiu odpowiadamy wyłącznie my sami. Tak! Dokładnie, to my sami jesteśmy za nie odpowiedzialni.

Zapoznaj się z poniższą listą 10 najczęściej spotykanych niepowodzeń w życiu i zobacz, w którym obszarze Ty sam zawodzisz. Już samo zrozumienie i zdiagnozowanie przyczyn porażek jest ogromnym krokiem do odniesienia sukcesu w życiu.

1. Brak określonego celu w życiu

Jest to zdecydowanie najważniejszy powód porażek. 85% ludzi ponosi klęskę ze względu na brak celów.  To tak jak  wsiąść do samochodu, ruszyć w drogę i nie wiadomo gdzie jechać. Przecież zawsze masz cel swojej podróży. Tak samo w życiu musisz mieć cel, aby wiedzieć do czego dążyć. Nic samo się nie zdarzy, to Ty musisz wiedzieć czego chcesz. Niestety większość ludzi płynie przez swoje życie, nie wiedząc, dokąd tak naprawdę zmierzają.

2. Brak planu

„Żyj chwilą”, chyba najczęstsze zdanie jakie słyszę i to zazwyczaj od ludzi, którzy mają wielkie marzenia i chcą zostać kimś ważnym oraz cieszyć się z olbrzymich zarobków. Zazwyczaj tylko na marzeniach się kończy, ponieważ nie potrafią planować.  Musisz jednak wiedzieć, że najwspanialsze osiągnięcia ludzkości, od budowy piramid aż po największe współczesne projekty przemysłowe, można było zrealizować, tylko i wyłącznie dzięki spisanym i przemyślanym od początku do końca planom.  Ludzie sukcesu postępują identycznie, zawsze pracują na podstawie swoich planów życiowych.

3. Brak umiejętności

„Ucz się, ucz, bo nauka to potęgi klucz”, ale czy na pewno? Zawsze te słowa cała rodzina mi w dzieciństwie powtarzała i w sumie mieli po części rację, bo za ich czasów samo ukończenie studiów gwarantowało naprawdę dobrą pracę i poczucie stabilności. Dziś wygląda to już inaczej. Każdy może mieć studia, skończyć dziesiątki kursów, przeczytać tysiące książek, ale to będzie tylko wiedza, która nie przełoży się na lepsze życie. Dziś przede wszystkim liczy się to jakie posiadasz umiejętności i jak potrafisz je wykorzystać.  Niestety, edukacja szkolna praktycznie w żaden sposób nie uczy nas niczego praktycznego, dlatego ludzie sukcesu uczą się sami i zdobytą wiedzę wykorzystują w praktyce, a dzięki temu rozwijają swoje umiejętności, które przekładają się na lepsze życie.

4. Brak pasji

„Ehhh i znowu to samo i znowu ta robota, w kółko to samo” Czy te słowa nie brzmią znajomo? Jest to frustracja spowodowana brakiem pasji do tego, co robisz. Przejawia się to również stagnacją, zdenerwowaniem oraz znudzeniem życiem. Nie da się cieszyć z życia dopóki nie znajdziesz tego co kochasz robić, dopiero wówczas poczujesz się spełniony. Gwarantuje Ci również, że nie będzie to praca, a hobby, które będziesz wykonywać z ogromną radością.

5. Brak działania

Zawsze czekamy na ten „właściwy moment”, na tą wyjątkową chwile, która przyjdzie i zmieni nasze życie. Może uda się wygrać główną nagrodę na loterii, a może dostaniemy spadek, a może, a może, a może… Prawda jest taka, że to „może” nigdy nie nastąpi. Należy wziąć życie  we własne ręce i zacząć nad nim pracować, a pomysły, rozwiązania i okazje znajdą się w toku działania.

6. Brak ambicji

Ludzie, którzy nie chcą wspinać się na szczyty,  nie chcą realizować swoich marzeń oraz nie chcą wybić się ponad przeciętność, tak naprawdę nigdy niczego w życiu nie osiągną ponieważ nie są gotowi do ponoszenia kosztów pójścia naprzód w swoim życiu.

7. Brak wytrwałości

Jestem przekonany, że większość z nas jest świetnymi sprinterami, ale nie nadajemy się na długodystansowców i nie potrafimy dobiec do mety. Rezygnujemy z realizacji naszych marzeń zwykle pod wpływem pierwszych niepowodzeń. Jednak warto zapamiętać, że wytrwałość nie dopuszcza do klęski .

8. Negatywne nastawienie

W tym wypadku ludzie są z góry skazani na porażkę. Nie można osiągnąć szczęścia kiedy automatycznie je od siebie odpychamy. Poprzez negatywne nastawienie sam sobie będziesz podkładał kłody pod nogi. Będziesz sabotował własne cele i marzenia, ponieważ tak naprawdę nie będziesz wierzył w ich realizację.

9. Brak entuzjazmu

Entuzjazm to w pewnym sensie „podniecenie”, które mobilizuje Cię do pracy oraz do codziennego budzenia się z uśmiechem na twarzy. Musisz wiedzieć, że nikt nie zdoła zrealizować swoich planów i być szczęśliwym bez entuzjazmu. Co więcej, entuzjazm jest zaraźliwy i człowiek, który go posiada, osiąga powodzenie w każdym środowisku.

10. Brak organizacji czasu

Możesz mieć najbardziej ambitne cele, najlepszy na świecie plan i mieć najpiękniejszą pasję, ale kiedy nie posiadasz umiejętności organizacji czasu to wszystko legnie w gruzach. Bez organizacji czasu będziesz wszystko przekładał na później, będą Ci się nawarstwiały rzeczy do zrobienia, będziesz zajmować się rzeczami, które nie przybliżają Cię do sukcesu. Pamiętaj, że Twoje dotychczasowe życie jest owocem poszczególnych wyborów i decyzji. Odpowiednia organizacja Twojego czasu jest w stanie pomóc Ci skupić się na najważniejszych zadaniach i decyzjach, które wpłyną na zmianę lub ulepszenie Twojego życia.

„Najpewniejszym sposobem na uniknięcie porażki jest determinacja, by osiągnąć sukces”

Przestudiuj dokładnie tą listę punkt po punkcie i zobacz, które z wymienionych przeszkód zagradzają Ci drogę do szczęścia oraz sukcesu. Możesz również poprosić kogoś bliskiego, kto bardzo dobrze Ciebie zna żeby razem z tobą przestudiował tę listę i pomógł Ci przemyśleć 10 przyczyn porażek w życiu. W wielu wypadkach nie potrafimy patrzeć na siebie obiektywnie dlatego pomoc kogoś bliskiego będzie bardzo przydatna.

 

Udostępnij: