Jeżeli należysz do ludzi o silnej i klarownej osobowości to z pewnością wiesz kim jesteś i dokąd zmierzasz. Spędziłeś wiele czasu nad kwestiami dotyczącymi Twojego życia. Codziennie pracujesz nad sobą żeby stawać się lepszą wersją siebie. Uczysz się jak zwiększać swoją pewność siebie, jak zarządzać czasem, jak być bardziej wydajnym, jak być zdrowszym,  jak wpływać na swoje nastawienie oraz jak budować lepsze relacje z ludźmi. A  swoje cele przelałeś na papier  i ułożyłeś plan jak je zrealizować.

Masz wrażenie, że brzmi to trochę nierealnie? A wręcz nawet niemożliwie? Tak… na pierwszy rzut oka może to tak wyglądać, ale uwierz mi, że możesz stać się właśnie taką osobą.

Przede wszystkim musisz w końcu przestać liczyć na to, że coś pozytywnego samo wydarzy się w Twoim życiu, że pomyślne wiatry same nakierują Cię na życie o jakim marzysz. Oczywiście jest pewna szansa, że wygrasz na loterii, ale naprawdę wierzysz w to? A nawet jeśli, to co dalej? Zastanów się przez chwilę co byś zrobił jakbyś teraz wygrał, załóżmy 5 mln złotych? Czyżby pojawiła się pustka w głowie? Albo standardowe odpowiedzi? „Najpierw zwolnię się z pracy, potem kupię nowy samochód i dom” No dobrze, ale co dalej?  Prawda jest taka, że nie masz pomysłu na swoje życie i nie przejąłeś nad nim władzy.

Musisz pamiętać o tym, że to Ty jesteś odpowiedzialny za swoje życie.  Nikt inny tylko Ty! To, w jakim miejscu się teraz znajdujesz jest rezultatem Twoich wcześniejszych i teraźniejszych decyzji  i jeżeli przyjmiesz tą kwestię do swojej świadomości to już w tej chwili osiągnąłeś połowę sukcesu.

Jeżeli Ty nie zaplanujesz swojego życia to z pewnością będziesz żyć i pracować dla kogoś kto taki plan posiada. Jest to jakieś rozwiązanie i w dodatku bardzo wygodne, gdy ktoś wydaje Ci polecenia abyś realizował jego plan, ale co tak naprawdę z tego masz ? Sądzę, że niezbyt wiele.  Najgorsze jest to, że większość osób budzi się codziennie i czeka na czyjąś listę zadań ciesząc się, że tak mało mają dziś do zrobienia. W ten sposób hamują swój rozwój, żyją w miejscu, w którym nie chcą żyć i w głębi siebie narzekają na swoje życie.

Słyszałeś kiedyś jak kieszonkowcy w niezauważalny sposób okradają ludzi w autobusie? W bardzo podobny sposób Twój umysł okrada Cię z Twojego planu życiowego. Tylko jest pewna drobna różnica. Twój umysł nie tylko Cię okrada, ale dodatkowo karmi Cię lenistwem i brakiem chęci to działania.

Jest bardzo prosta technika, która sprawi, że Twój umysł przejdzie ze stanu złodzieja w stan wysokiej produktywności – Myślenie pytaniami.  Technikę tą stosował już Sokrates w starożytnej Grecji wraz ze swoimi uczniami. Prawidłowo stawiane pytania wpływają na kreatywne myślenie, szukanie rozwiązań, decydują o możliwościach, dają nam energię , ale przede wszystkim pomagają stworzyć plan życiowy.

Oczywiście trzeba stosować odpowiednie pytania. Przede wszystkim muszą być inspirujące, muszą dawać moc oraz zachęcać do działania. Często jednak stawiamy błędne pytania, które do niczego dobrego nie prowadzą, zaczynają nas ograniczać i demotywować.

Zobacz jak łatwo można zamienić błędne pytania na inspirujące:

„Dlaczego nic mi w życiu nie wychodzi”  –> „Co muszę zrobić, aby być w życiu szczęśliwym”

„Dlaczego muszę iść dziś do tej pracy” –> „Co wspaniałego daje mi praca”

Poniżej znajdziesz listę paru inspirujących pytań, które pomogą Ci stworzyć Twój plan życiowy

  • Jaki plan muszę stworzyć, aby osiągnąć swój ostateczny cel ?
  • Jak mogę to wykorzystać ?
  • Co widzę w tym dobrego ?
  • Czy to co robię dzisiaj przybliża mnie do tego gdzie chcę być jutro?
  • Kim chcę się stać ?
  • Co mnie w tym przedsięwzięciu ekscytuje ?
  • Co wywołuje u mnie chęć działania ?
  • W jaki sposób mogę rozwinąć siebie ?
  • Czego muszę się nauczyć, aby zdobyć to czego pragnę ?
  • Jakie umiejętności mnie wyróżniają ?

„Korzyści płynące z dobrego planowania są ogromne. Szacuje się, że każda minuta poświęcona na planowanie pozwala zaoszczędzić dziesięć minut prac”

Powyższe pytania nie są niczym innym jak wewnętrzną debatą prowadzącą to stworzenia WŁASNEGO planu życiowego.  Zacznij wprowadzać do swojego życia technikę „myśl pytaniami”  i sam zobacz jak Twoje życie zaczyna iść w kierunku jakim pragniesz.

 

Udostępnij: