Steve Jobs – Geniusz, wizjoner, mentor, niesamowity człowiek, silny, charyzmatyczny, przyjaciel, ale i też człowiek nie liczący się za bardzo z uczuciami innych osób.

Zawsze mnie fascynowała jego postać i to jaki sukces w życiu osiągnął. Ostatnio miałem przyjemność przeczytać jego biografię i moja fascynacja jego osobowością jeszcze bardziej się zwiększyła. Steve Jobs jest naprawdę wyjątkową osobą i z jego lekcji życiowych powinniśmy wyciągać jak najwięcej informacji. Oto 8 przydatnych lekcji, z których sam się uczę.

1.  Rób to co kochasz

Steve Jobs kochał to co robił, to była jego pasja. Dążył do tego, aby dać ludziom wyjątkowy produkt, a wręcz nawet i perfekcyjny. Chciał, aby ludzie byli zachwyceni jego produktami. Nawet po usunięciu go z firmy Apple nie zaprzestał w dążeniu do swoich celów i stworzył wraz z firmą Pixar wyjątkowe filmy animowane, które zapadły w naszej pamięci na długie lata.

Jeżeli znajdziesz w życiu to co kochasz, to nic Cię nie powstrzyma w osiągnięciu Swojego celu.

„Twoja praca wypełni większość Twojego życia, jedynym sposobem aby osiągnąć satysfakcję jest wiara w to, że wykonujesz dobrą pracę. Jedyną drogą do wykonania dobrej pracy jest kochanie tego co się robi. Jeśli tego jeszcze nie znalazłeś – szukaj, nie rezygnuj. Kiedy poczujesz to w sercu będziesz wiedział, że to znalazłeś.”

2. Unikaj negatywnych ludzi

Steve Jobs za wszelką cenę unikał ludzi, którzy mieli na jego myślenie, morale negatywny i destrukcyjny wpływ. Pozbywał się ich ze swojego życia prywatnego, ale i też zawodowego. Uważał, że są jak chwasty, które niszczą to co jest piękne. Zatruwają wszystko i wszystkich wokół. Steve Jobs rozumiał też, że czasami nie jesteśmy w stanie ich całkowicie wyrzucić z naszego życia, dlatego wówczas powinniśmy robić wszystko, aby jak najmniej z nimi spędzać czas.

Rób wszystko, aby w swoim życiu otaczać się tylko osobami, które Cię inspirują i mają pozytywny wpływ na Ciebie.

„Jeśli chcesz zbudować drużynę graczy najwyższej klasy, musisz być bezwzględny. Bardzo łatwo jest, w miarę rozrastania się zespołu, przymknąć oko na kilku graczy klasy B, a oni potem przyciągają następnych graczy klasy B i zanim się obejrzysz, będziesz miał nawet paru z C. Doświadczenie z Macintoshem nauczyło mnie, że gracze A lubią pracować tylko z innymi graczami A, co oznacza, że nie można tolerować graczy B.”

3. Nie bój się podejmować ryzyka

Steve Jobs wiedział, że wprowadzając IPhone’a na rynek, sprawi, że IPod stanie się zdecydowanie mniej popularny. Wszyscy mu odradzali ten pomysł ponieważ IPod przynosił bardzo wysokie  dochody dla firmy Apple. Mimo to Steve zaryzykował, bo wiedział, że rynek telefonów komórkowych jest bardzo lukratywny i wkrótce zacznie przynosić zdecydowanie większą część zysków.

Steve Jobs udowodnił nam, że podejmowanie ryzyka, bycie odważnym oraz przeciwstawienie się opinii innych osób zaprowadzi nas do naszych celów i sukcesów.

„Wasz czas jest ograniczony, więc nie marnujcie go, żyjąc cudzym życiem. Nie wpadajcie w pułapkę dogmatów, żyjąc poglądami innych ludzi. Nie pozwólcie, żeby hałas cudzych opinii zagłuszył wasz własny wewnętrzny głos. I najważniejsze – miejcie odwagę kierować się sercem i intuicją.”

4. Studia to nie wszystko

Steve Jobs nie ukończył żadnych studiów, a mimo to zbudował jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, a sam został milionerem. Pokazuje nam, że w dzisiejszym świecie nie do końca liczy się to jakie studia ukończyłeś i jakie masz „papierki”, a liczy się to jakie posiadasz umiejętności i jak je potrafisz wykorzystać.

W swojej karierze zawodowej wykorzystuj swoje umiejętności i naturalne predyspozycje. Pokaż ile możesz dać, a nie co umiesz w teorii.

„Ci, którzy są wystarczająco szaleni, by myśleć, że są w stanie zmienić świat, są tymi, którzy go zmieniają.

5. Nie komplikuj

Kiedy inżynierowie Apple rozwijali IPoda, Steve Jobs podkreślił, że nie powinno na nim być żadnych przycisków oprócz ON/OFF. Oczywiście inżynierowie byli bardzo sceptyczni co do tego pomysłu, ale Steve nie zmienił swojego zdania. Prostota użytkowania była tym co Steve Jobs uważał za najważniejszy element w jego produktach. Wkrótce tarcza przewijana została opracowana i zdecydowanie ułatwiła korzystanie z IPod’ów.

Geniusz tkwi w prostocie. Nie komplikujmy Swojego życia prywatnego i zawodowego. Uczyńmy je prostszym i łatwiejszym w „użyciu”.

“Jedną z moich mantr jest  – skupienie i prostota. Prostota bywa trudniejsza niż złożoność: potrzebny jest ogrom pracy aby myśleć czysto, a przez to tworzyć prosto. Jednakże wysiłek w danej sytuacji jest tego wart, bo kiedy osiągniesz umiejętność tworzenia prostoty, możesz przenosić góry”

6. Pieniądze nie są głównym celem

Steve Jobs chciał zmienić Świat, chciał dać nam wszystkim coś naprawdę wyjątkowego. W projekty, które realizował wkładał dużo serca i pracy, aby efekt finalny był naprawdę świetny. Wzbogacanie się nie było jego priorytetowym celem, jego celem było tworzenie wspaniałych produktów.

Jeżeli w życiu skupisz się wyłącznie na osiągnięciu zysku, nie martwiąc się zbytnio o wartość jaką dajesz oraz pomoc społeczeństwu w ułatwianiu i ulepszaniu ich codziennego życia, to prawdopodobnie czeka Cię dotkliwa porażka.

„Bycie najbogatszym człowiekiem na cmentarzu nie ma dla mnie znaczenia… Kiedy w nocy kładę się spać mówiąc, że stworzyliśmy coś wspaniałego… To jest to, co ma dla mnie znaczenie.”

7. Ciągle pytaj

Steve Jobs w wywiadach zawsze powtarzał dziennikarzom, że zawsze siebie i innych pytał. Pytał na przykład o swoje przekonania religijne kiedy widział głodujące dzieci. Pytał siebie o prostsze użytkowanie telefonu kiedy tworzył pierwszego IPhona. Zawsze radził ludziom, aby nieustannie o wszystko pytali. Steve doskonale wiedział, że ciągłe zadawanie pytań wprowadza nasz umysł w stan bardzo produktywny.

Pytaj siebie i innych o swoje życie oraz o swoją pracę. Jak możesz dotrzeć do tego miejsca, w którym chcesz się znaleźć. Jak możesz zwiększyć obecną sprzedaż. Jak możesz poprawić swoje życie. Jak możesz stać się lepszym.

„Najwięcej daje nam pytanie, na które nie potrafimy odpowiedzieć. Pytania uczą nas myśleć. Jeśli podasz człowiekowi rozwiązanie, zyskuje jedynie drobną informację. Ale zadaj mu pytanie, a poszuka własnych odpowiedzi. […] Tym sposobem, jeśli je znajdzie, będą dla niego cenne. Im trudniejsze pytanie, tym bardziej się staramy. Im bardziej wysilamy umysł, tym więcej się uczymy.”

8. Zacznij żyć

Tak wiele osób marnuje swój potencjał, odkłada na bok swoje marzenia tylko dlatego, że obawiają się odrzucenia albo są zbyt dumni żeby coś zrobić. Czas bardzo szybko nam ucieka i pewnego dnia będziemy żałować tego, czego nie zrobiliśmy. Steve Jobs doskonale o tym wiedział, kiedy dowiedział się, że ma raka trzustki. Zrobił wszystko, aby jego imię przetrwało po jego śmierci. Nie ważne jest to  ile teraz masz lat, bo każdego dnia umyka jakaś cząstka Ciebie. Nie czekaj i zacznij działać.

Masz tylko jedno życia i korzystaj z niego. Nie pozwól, aby  strach, uprzedzenia czy poglądy innych kierowały Tobą.

„Świadomość tego, że pewnego dnia będę martwy jest jednym z najważniejszych narzędzi, jakie pomogły mi w podjęciu największych decyzji mojego życia. Prawie wszystko – zewnętrzne oczekiwania wobec ciebie, duma, strach przed wstydem lub porażką – wszystkie te rzeczy są niczym wobec śmierci. Tylko życie jest naprawdę ważne. Pamiętanie o tym, że kiedyś umrzesz jest najlepszym sposobem jaki znam na uniknięcie myślenia o tym, że masz cokolwiek do stracenia. Już teraz jesteś nagi. Nie ma powodu, dla którego nie powinieneś żyć tak, jak nakazuje ci serce.”

Powinniśmy każdego dnia uczyć się od wielkich ludzi, pełnych pasji i mających cel w życiu, a  Steve Jobs  do takich właśnie należał. Jego cenne lekcje jakimi podzielił się z nami stanowią dla nas doskonałe źródło informacji, z których powinniśmy korzystać.

Udostępnij: