Wielcy liderzy przyciągają wielkich ludzi. To krótkie zdanie pokazuje cały sekret, problem oraz piękno prawdziwego zarządzania. To właśnie dla takich liderów chcemy pracować i takimi liderami chcemy otaczać się w naszym życiu. Jeśli chcesz być wielkim liderem i przyciągać do siebie ludzi o wysokiej jakości to pamiętaj, że najpierw sam musisz się stać taką osobą i nigdy, ale to nigdy nie rób tego na odwrót.

Nikt z nas nie urodził się przywódcą, oczywiście niektóre osoby mają do tego większe predyspozycje, ale tak naprawdę tylko dzięki ciężkiej pracy nad sobą możesz zostać wielkim liderem. Opanowanie pewnych cech i pewnych umiejętności pozwoli Ci skutecznie działać i przyciągać do siebie wielkich ludzi. Proszę o to one:

1. Naucz się być silnym, ale nie nieuprzejmym

Jako lider musisz wyróżniać się dużą pewnością siebie, musisz być dla swoich pracowników prawdziwym autorytetem oraz mentorem. Jako wielki lider musisz pokazać, że Twoja siła polega na podejmowaniu ciężkich decyzji, za które bierzesz pełną odpowiedzialność. Pokazujesz, że jesteś pierwszym i najważniejszym ogniwem w dążeniu do celów.  Niestety większość liderów myli siłę z surowością i zaczynają zarządzać przez dyktaturę, a to nie jest najlepsze rozwiązanie.

2. Naucz się być dobrym, ale nie bądź słabym

Często w naszym społeczeństwie dobroć postrzegana jest jako słabość, szczególnie jeżeli dotyczy to mężczyzn. Jest to olbrzymi błąd i jak najszybciej trzeba pozbyć się takiego myślenia. Dobroć jest rodzajem niezwykłej siły, czymś naprawdę wyjątkowym. Jako lider, który wykazuje się dobrocią pomagasz swoim ludziom odnieść sukces, a nie sabotujesz ich działania. Szukasz ich dobrych zachowań i je chwalisz, a nie udzielasz wyłącznie reprymend. Oczywiście dobroć to również akt dużej odwagi kiedy musisz pracownikowi przekazać najgorsze informacje, ale robisz to w taki sposób, że mimo wszystko czuje się ciągle doceniony. Jesteś uprzejmy dla swoich pracowników, ale nie pozwalasz im wejść sobie na głowę.

3. Naucz się być odważnym, ale nie bądź tyranem

Abyś w oczach innych był postrzegany jako wielki przywódca musisz nauczyć się być odważnym. To dzięki odwadze możesz wpływać na innych. Musisz wyjść przed szereg i przyjąć na siebie pierwsze uderzenie. To Ty musisz być pierwszą osobą, która zajmie się problemem. Pokaż innym, że zawsze mogą na Ciebie liczyć w trudnych sytuacjach. Będą Ciebie za to podziwiać oraz będziesz dla nich autorytetem.

4. Naucz się pewności siebie, ale nie bądź nieśmiałym

Pewność siebie należy zdecydowanie to jednych z ważniejszych cech wielkiego lidera, którą najbardziej u niego podziwiamy. W naszym codziennym życiu chcemy otaczać się właśnie osobami, które charakteryzują się tą unikalną cechą. Ufamy osobom, którzy są pewni siebie i wierzymy, że podjęte przez nich decyzje są w 100% prawidłowe. Zdecydowanie o wiele trudniej będzie Ci sprawić, aby ludzie Ciebie słuchali, wierzyli w Ciebie i podążali za celami wyznaczonymi przez Ciebie jeśli zauważą, że drży Ci głos podczas rozmowy, widzą strach w Twoich oczach oraz brakuje Ci zdecydowania podczas podejmowania decyzji.

5. Naucz się chwalić, ale nie bądź lizusem.

Wielcy przywódcy potrafią chwalić swoich pracowników i dzięki temu, że łapią ich na tym co robią dobrze, stają się oni bardzo wydajnymi pracownikami. Nie ograniczaj się wyłącznie do tego, że udzielasz ludziom reprymend kiedy robią coś źle, działa to strasznie demotywująco. Pokaż, że jesteś dumny ze swoich pracowników. Pokaż, że doceniasz ich pracę, a odwdzięczą Ci się oni świetnymi wynikami. Jednak miej jedną rzecz na uwadze, dotyczy to szczególnie nowych liderów. Nie staraj się jednak zapunktować u swoich pracowników „podlizywaniem się”, bo odbiorą to jako Twoją słabość.

6. Naucz się udzielać informacji zwrotnych, ale nie bądź katem.

Brak informacji zwrotnych jest trochę jak jazda do innego miasta bez znajomości trasy. Niby cel jest, ale tak naprawdę nie masz pojęcia czy jedziesz w dobrym kierunku. Musisz przekazywać swoim pracownikom pewne polecenia, pochwały i uwagi, aby wiedzieli czy „jadą” w dobrym kierunku. Często jednak jedyną informacją zwrotną jaką pracownik słyszy jest to, że nie spełnia oczekiwań i niestety musi rozstać się z firmą. Pamiętaj, że to Ty jesteś kapitanem statku i to Ty odpowiadasz za to dokąd płynie i jaka jest na nim organizacja.

7. Naucz się uczyć, ale nie bądź wszechwiedzącym

Jeżeli chcesz zostać wielkim liderem, ale i też wielkim człowiekiem, to musisz postanowić, że będziesz ciągle się uczyć. Pierwszą czynnością jaką musisz zrobić to przede wszystkim nauczyć się uczyć. Tak wiem, że brzmi to dziwnie, ale niezwykle ciężko jest opanować tą umiejętność. Zauważyłeś pewnie, że przez te wszystkie lata jakie spędziłeś w szkole nikt nie powiedział Ci jakie cechy oraz umiejętności musisz poznać, aby zostać wielkim liderem. Zastanów się jaką dziedzinę wiedzy musisz opanować, aby stawać się coraz lepszym. Zastanów się na czym musisz się skupić, a potem ucz się tego. Dużo osób popełnia błąd, że zamyka się na naukę, bo uważają, że opanowali już wszelką wiedzę i są najmądrzejsi na świecie. Nie idź w ich ślady i nie zamykaj się na wiedzę. Świat rozwija się w zastraszającym tempie i żebyś mógł za nim nadążyć i nie zostać z tyłu, musisz ciągle się uczyć.

„Wielcy liderzy nie wykorzystują ludzi po to, aby sami mogli wygrywać. Przewodzą ludziom, aby odnosić wspólne zwycięstwa.”

Kim zatem jest wielki przywódca? Niewątpliwie musi to być osoba, która poprzez swoje zachowanie, czyny oraz poglądy powoduje iż jest chętnie słuchana i ludzie chcą za nią podążać. Musi umieć motywować innych oraz ich słuchać. Lider przede wszystkim ma wizję, potrafi zarażać innych entuzjazmem, wie czego chce i umie to przekazać innym oraz musi pokazywać rozwiązania, które są realnym i osiągalnym wyzwaniem dla ludzi, z którymi współpracuje.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis i był dla Ciebie przydatny oraz wartościowy to proszę udostępnij go dalej swoim znajomym, aby również mogli z niego skorzystać. Dziękuje 🙂

 

Udostępnij: