Jakiś czas temu przeprowadziłem krótką ankietę, prosząc ludzi z różnych pokoleń i środowisk, co uważali za największy problem w spełnieniu swoich marzeń. Wyniki ankiety potwierdziły moje przypuszczenia i zdecydowana większość odpowiedziała –  „pewność siebie”.

Wielu z nas zdaje sobie sprawę  z faktu, że jedyną rzeczą, która naprawdę powstrzymuje nas przed podjęciem działania w realizacji naszych celów oraz marzeń jest bak pewności siebie. Jednak skąd się bierze brak pewności w siebie? Dlaczego niektóre osoby mają jej więcej, a niektóre mniej?

Pewność siebie to przede wszystkim wiara we własne umiejętności oraz pełna kontrola naszych emocji. Jest to suma pozytywnych wzorców myślowych rozwijanych z biegiem czasu w naszym umyśle. Wszystko to składa się na odpowiednie działania, które następnie przynoszą konkretne rezultaty.

Błąd jaki popełniamy

W społeczeństwie podziwiamy ludzi pewnych siebie. Jest w nich coś takiego, co sprawia, że nas do siebie przyciągają. Uważamy ich za tych, którzy nie boją się ryzykować, a co ważniejsze widzimy ich jako tych, którzy podejmują ogromne działania w swoim życiu. Wiedzą czego chcą i tworzą życie o jakim inni tylko marzą.

Oczywiste jest to, że większość z nas chce poprawić swoją pewność siebie, ale tak wielu z nas robi to w zły sposób. Czy jest możliwe, że uczyli nas nieprawdziwych rzeczy dotyczących pewności siebie?

Jednym z największych błędów jaki popełniają ludzie  jest to iż zanim zaczną działać czekają aż poczują się pewni. Czekają na ten właściwy moment, który w rzeczywistości nigdy nie nadejdzie.

Jednak coś wam zdradzę, czuję się winny ponieważ  ja również myślałem w ten sposób.

„Jeśli akceptujesz siebie, cały świat akceptuje Ciebie”

Jak zdołałem zbudować swoją pewność siebie

Kiedy byłem młodszy, wiedziałem, że jestem strasznie nieśmiały, moja pewność siebie była równa chyba zeru. Ciężko mi było nawiązywać nowe relacje, brać udział w przedstawieniach (no chyba, że grałem wiatr), przez to ciężko mi było się odnaleźć. W tym momencie robiłem to co większość osób, czekałem. Minęło sporo lat na czekaniu aż pewność siebie przyjdzie sama. Chyba liczyłem na to, że może z wiekiem się pojawi, ale to było naiwne myślenie.

Sam nie wiem jakby potoczyło się moje życie gdyby nie rozmowa i rada mojego dobrego znajomego. „Jeżeli chcesz spełniać swoje marzenia to prostu zacznij to robić. Nie czekaj aż coś przyjdzie do Ciebie. Zacznij od małych rzeczy, a nim się odwrócisz będziesz przemawiać do setek osób”. Wziąłem jego słowa sobie do serca i postanowiłem, że będę działać.

Zaczęło się początkowo od zabierania głosu podczas wykładów, później referowaniu sprawozdań na łamach całej grupy, a następnie praca jako przedstawiciel handlowy gdzie musiałem odwiedzać firmy, których kompletnie nie znałem. Pomimo ciągłych myśli „a co oni o mnie pomyślą”, „a co będzie jeśli uznają mnie za dziwaka?” to postanowienie, że będę działać, było silniejsze.

Budowanie pewności siebie napędzało mnie

Po kolejnych wizytach u klientów, moja pewność siebie rosła w szybkim tempie, o wiele szybciej niż się tego spodziewałem. Mogłem teraz patrzeć ludziom w oczy, kiedy z nimi rozmawiałem, a moje tętno przestało w końcu szaleć.

Wkrótce stało się to dla mnie codziennością jak picie rano kawy. Nie odczuwałem już żadnego dyskomfortu i dodatkowo zacząłem prowadzić szkolenia dla coraz to większej ilości osób. Odsuwając strach na bok i podejmując działanie, udało mi się zbudować solidną pewność siebie.

Teraz patrząc wstecz sam nie wierzę w to jaką przeszedłem metamorfozę dotyczącą pewności siebie.  Z poziomu praktycznie zerowego wskoczyłem na poziom mistrza pewności siebie i uczę innych jak mają budować swoją pewność siebie. W tej chwili wydaję mi się, że od zawsze byłem bardzo pewny siebie, a jednak prawda jest inna, nauczyłem się jej i jestem pewien, że Ty też możesz.

„Jeśli jest coś, co możesz zrobić, albo ci się śni, że możesz tego dokonać,  to zacznij to robić. W śmiałości tkwi geniusz, potęga i sława”

Jak sam widzisz pewności siebie można się nauczyć – czego jestem żywym dowodem i w cale to nie jest takie trudne jak mogłoby się wydawać. Tak jak w przypadku innych rzeczy – małymi świadomi krokami jakie podejmujesz budujesz Swoją potęgę.

Może rzeczywiście jest tak, że niektóre osoby się z nią rodzą, (chociaż szczerze w to wątpię), to mimo wszystko nic nie stoi na przeszkodzie, abyś i Ty stał się mistrzem pewności siebie i uczył tego innych.

Teraz najważniejszą kwestią jest, abyś uniknął największego błędu jakim jest czekanie, postanów, że od tej chwili podejmujesz działanie, nawet jeśli nie jesteś gotowy. Zmuś się do tego jeśli już wiesz, że działanie będzie dla Ciebie korzystne w dłuższej perspektywie czasu.

Pewność siebie jakiej szukasz przyjdzie do Ciebie jako rezultat podejmowanego działania i powtarzania tego ciągle w kółko. Ku Twojemu zaskoczeniu sytuacje, których kiedyś się obawiałeś staną się Twoją drugą naturą i będziesz się tylko zastanawiać, dlaczego nie zrobiłeś tego szybciej.

Jakie działania zamierzasz dziś podjąć, które wcześniej odkładałeś? Zostaw komentarz poniżej.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis i był dla Ciebie przydatny oraz wartościowy to proszę udostępnij go dalej swoim znajomym, aby również mogli z niego skorzystać. Dziękuje 🙂

Udostępnij: