Czy pamiętasz ten czas kiedy wszystko działo się dobrze, kiedy miałeś poczucie, że nic nie może się zepsuć? Kiedy miałeś tyle energii, że dzień się robił dla Ciebie za krótki? Jest to ten moment w życiu kiedy czujesz się całkowicie spełniony.

Założę się, że też nie raz czułeś się zupełnie odwrotnie. Moment kiedy nic Ci się nie układało. Twoje nastawienie do życia było bardzo negatywne. A jedyną rzeczą, na którą miałeś ochotę to było położenie się spać.

Pytanie brzmi skąd bierze się ta różnica? Przecież jesteś tą samą osoba, a osiągasz różne rezultaty – ponure nastawienie albo bardzo pozytywne. Dlaczego tak się dzieje?

Cóż, to ten sam powód kiedy najlepsi sportowcy mają taki dzień kiedy wszystko wygrywają, a następnie nadchodzi dzień kiedy przychodzą porażki. Odpowiedź na to jest prosta. Za wszystkim stoi twój stan neuropsychologiczny w jakim się znajdujesz.

Stan umysłu w jakim się znajdujemy ma wpływ na wszystko co robimy. Na to jak spędzamy dzień, na to jak się angażujemy, to jak wykonujemy naszą pracę, jaką mamy motywację oraz jakie relacje z innymi.

Zrozumienie naszego stanu umysłu oraz jego możliwości kontroli jest kluczem do budowania zdrowych nawyków na ścieżce naszego sukcesu. Jeśli chcesz wiedzieć jak osiągnąć i zrozumieć stan umysłu oraz w jaki sposób zacząć kontrolować swoje życie, to koniecznie musisz zapoznać się z poniższymi zasadami.

1. Zmień swoje myślenie

To jak wyobrażasz sobie sytuacje w swoim życiu i co o nich myślisz determinuje Twój stan umysłowy w jakim się znajdujesz. To co mówisz przez większość czasu, to jak się zachowujesz, to co myślisz tworzy siłę, która prowadzi Cię przez życie.

Pomyśl o tym przez chwilę jak radzisz sobie z sytuacją gdy robisz coś pierwszy raz w życiu? Na przykład czeka Cię wystąpienie publiczne. Jeżeli jesteś taki jak większość osób to od razu stwierdzasz, że: „jestem kiepski, nie dam rady oraz inni są lepsi ode mnie”. Automatycznie w umyśle tworzysz obraz takiej postaci – czyli prawdopodobnie czujesz się po prostu tragicznie. Zaczynasz sabotować własne działanie, spada Twoja motywacja oraz wiara w siebie i jedyną rzeczą jaka może Ci się teraz przytrafić jest porażka. Tak negatywne myślenie wywodzi się z naszych przekonań, które de facto nie są naszymi przekonaniami tylko innych ludzi, a my je zaakceptowaliśmy jako swoje. Twoim zadaniem teraz jest uświadomienie sobie, że te przekonania nie należą do Ciebie, to nie Ty jesteś ich twórcą.

Zastanów się teraz i odpowiedz sobie na pytania:

–   Czy takie myślenie Ci służy, wspiera twoje bliższe i dalsze cele, czy cię wzmacnia?

–  W co wolisz wierzyć, jak chcesz myśleć?

Następnym Twoim krokiem jest tworzenie nowych własnych pozytywnych przekonań poprzez zmianę swojego myślenia. Od tego momentu postanów, że myślisz tylko i wyłącznie pozytywnie.  Codziennie będziesz powtarzać: „jestem dobry w tym co robię, czuje się szczęśliwy, wiem, że wypadnę wspaniale”. Koniecznie musisz zastąpić negatywne myślenie pozytywnym. Po upływie tygodnia odpowiedz na następujące pytanie:

– Jak zmieniło się Twoje nastawienie po zmianie myślenia?

Dzięki tak pozytywnej postawie, dzięki zmianie myślenia, zmieniasz wcześniejszą negatywną siłę w nową pozytywną energię.

2. Zmień swoje wzorce i nawyki

Nie oszukujmy się, przez większość czasu podświadomie wzorowaliśmy nasze życie na rodzicach albo na jakimś innym ważnym dla nas autorytecie. I od czasu do czasu korzystaliśmy z tych wzorców całkowicie nieświadomie. Na przykład, jeśli twój tata dużo się złościł w każdej możliwej tylko sytuacji, to jest wysokie prawdopodobieństwo, że będziesz zachowywać się identycznie w podobnych sytuacjach. Załóżmy też, że jest ktoś kogo podziwiasz i pragniesz być podobny do tej osoby, to jeśli ta osoba zacznie palić to bardzo możliwe, że ty również zaczniesz.

Badania udowodniły, że najbardziej lubimy żyć w zgodzie z naszymi nawykami, a te nawyki mają ogromny wpływ na nasz stan, w jakim się znajdujemy. Zastanów się czy obecnie praktykujesz złe nawyki, które chciałbyś zmienić? Na przykład szybko denerwujesz się podczas prowadzenia samochodu. Mimo to, że dobrze wiesz, iż jest to złe zachowanie to i tak to robisz bo taki masz nawyk. Pierwszą rzeczą jaką musisz zrobić w takiej sytuacji to ustalić co przyczyniło się do tego nawyku? – może ktoś z bliskich osób taki był? Cokolwiek to jest, zapisz to! Po drugie, zapisz to co myślisz, co możesz zrobić, aby zmienić taki nawyk? Pomyśl jak bardzo negatywny wpływ ma to na Twoje życie i wypracuj nowy pozytywny wzorzec. Zacznij pracować nad zastąpieniem negatywnego nawyku, nowym pozytywnym. Pracuj dopóki całkowicie nie zniknie stary nawyk.

3. Pielęgnuj wewnętrzną postawę

Trzecią rzeczą jaką musisz zrobić, aby przejąć kontrolę do stanu pozytywnego umysłu jest nauczenie się jak dbać o wewnętrzną postawę. Pomyśl o tym, kiedy myślisz o czymś miłym i niesamowitym, to czy inaczej nie postrzegasz świata? A kiedy postrzegasz coś jako trudne, to czy nie czujesz wewnętrznej blokady i braku chęci do działania?

Wewnętrzna postawa ludzi decyduje o ich stanie umysłu i o tym jak postrzegają różne rzeczy. Zanim będziesz mógł kierować stanem umysłu i doświadczeniami w życiu, musisz najpierw mieć możliwość kontrolowania wewnętrznej postawy. To jak postrzegasz i zachowujesz się w pewnych sytuacjach. Dwoje ludzi może zobaczyć to samo wydarzenie i różnie je ocenić. Jedna osoba zobaczy w tym ziarno czegoś dobrego i zacznie działać, a druga osoba dostrzeże jedynie negatywy i od razu się podda.

Od teraz postanów, że zdecydujesz się na pozytywny wybór, bez względu na otoczenie oraz sytuację, w której się znajdujesz. Ponieważ dostrzegasz dobre rzeczy we wszystkim co się dzieje, uwzględniając wszystkie okoliczności, które mają wpływ na Ciebie w Twoim codziennym życiu. Twoim zadaniem jest znalezienie pozytywnych rzeczy i jak najlepiej je wykorzystać.

„Pesymizm prowadzi do słabości, optymizm do władzy”

Aby przejąć kontrolę nad życiem, zacznij od zmiany stanu z negatywnego na pozytywny. Zmień swoje myślenie, zmień swoje wzorce, nawyki oraz wewnętrzną postawę, a każdy dzień będzie dla Ciebie fantastyczny. Pamiętaj, że stan umysłu w jakim się znajdujesz determinuje rezultat, jaki wytworzysz w życiu.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis i był dla Ciebie przydatny oraz wartościowy to proszę udostępnij go dalej swoim znajomym, aby również mogli z niego skorzystać. Dziękuje 🙂

 

 

Udostępnij: