Wytyczanie celów jest jedną z najważniejszych umiejętności jakie powinniśmy opanować. Umiejętność ta całkowicie zmieniła moje życie. To dzięki niej nauczyłem się projektować swoją przyszłość, realizować swoje marzenia oraz kontrolować swoje życie.

Przestałem śnić o rzeczach, których pragnąłem, a zacząłem je zdobywać. Przestałem żyć od przypadku do przypadku, a zacząłem kreować własną przyszłość. Przestałem czekać na szczęście, zacząłem je tworzyć.

Każdy z nas ma w swoim życiu jakieś cele. Większe lub mniejsze. Jednak  możemy nawet nie zdawać sobie z tego sprawy. Chodzenie do szkoły, wychowanie dzieci, wstawanie codziennie do pracy, pójście do kina, to wszystko są cele, które realizujemy bardziej lub mniej świadomie.

Najważniejszą jednak rzeczą jest opanowanie umiejętności świadomego wytyczania celów. Tylko i wyłącznie w ten sposób możemy przejąć kontrolę nad naszym życiem. Świadome wytyczenie celów sprawia, że realizujemy swoje marzenia, uzyskujemy to czego pragniemy oraz rozwijamy się w bardzo szybkim tempie.

Poniżej przedstawiam Ci 6 kroków, które nauczą Cię wytyczać świadome cele:

1. Określ cele, które są Twoje

Twoje cele nie mogą opierać się na oczekiwaniach Twoich rodziców, znajomych, nauczycieli. Wielu z nas wydaje się, że mają swoje cele, jednak starają się wypełnić oczekiwania swojego otoczenia. Rezultat tego jest taki, że nie jesteśmy w stanie ich osiągnąć

Kiedy wytyczasz cel musisz skoncentrować się na tym, aby był w pełni Twoim celem, który przyniesie Ci emocjonalną satysfakcję z jego osiągnięcia. To muszą być Twoje marzenia, a nie cudze.

2. Wypisz swoje marzenia

Wypisz wszystkie swoje marzenia jakie masz. W tej chwili nie myśl o tym czy są głupie, czy nie, to nie ważne w tej chwili, ponieważ marzysz.

Teraz spójrz na listę i nadaj swoim marzeniom priorytety. Które są najważniejsze? Jakie są najbardziej realne? Które z nich najbardziej chciałbyś spełnić? Umieść je w kolejności, w jakiej rzeczywiście próbujesz je osiągnąć.

3. Twoje cele muszą być SMART

Dobrze sformułowany cel oznacza trwałą zmianę i ma bardzo dokładnie opisany stan docelowy.  Aby dobrze formułować cel i tym samym dać sobie szansę na jego osiągnięcie, warto zapoznać się z narzędziem SMART.

Cechy dobrze sformułowanego celu oraz pomocne pytania:

S – Czyli jest specyficzny, jasno i precyzyjnie określony

(Co chcesz osiągnąć? Jak nazwiesz swój cel?)

M – Czyli jest mierzalny, sprawdzalny, namacalny, widoczny dla Ciebie i innych

(Po czym poznasz, że go osiągnąłeś? Jak inni to poznają?)

A – Czyli jest ambitny, wart starania się, dający Ci wymierną korzyść

(Co ci da osiągnięciu celu? Dlaczego to jest takie ważne?)

R – Czyli jest realizowalny, da się osiągnąć przy użyciu dostępnych środków

( Na ile osiągnięcie tego celu leży w obszarze twoich możliwości?)

T – Czyli jest określony konkretnym terminem.

(Kiedy to zrobisz? Do kiedy? Jak często?)

Załóżmy, że Twoim celem jest „Do 30 września 2018 roku ukończę  pierwszy stopień studiów o kierunku X na uczelni Y ze średnią  ocen 4,5 – 5,0”. Czyli:

S – Ukończenie studiów ze średnią 4,5 – 5,0

M – Po uzyskaniu dyplomu

A – Zdobędę lepszą pracę, awansują mnie, będę więcej zarabiać

R – Uzależniony tylko i wyłącznie ode mnie i mojego zaangażowania

T – Do 30 września 2018.

4. Twoje cele powinny Cię inspirować

Cele nie powinny być prostą obietnicą lub słabym życzeniem. Muszą być czymś, co popycha cię do zrobienia wszystkiego, co potrzeba, aby odnieść sukces. Muszą reprezentować Twoją pasję.

Twoją pasją i pragnieniem jest to, co Cię inspiruje i motywuje do działania. To jedyna rzecz, która daje Ci energię pomimo problemów jakie codziennie napotykasz.

5. Zapisz je!

Badania dowiodły, że osoby, które zapisują swoje cele, mają większe szanse na ich osiągnięcie. Natomiast te osoby, które je mają jedynie w swoich myślach zdecydowanie rzadziej je realizują.

Jeżeli nie spiszemy swoich celów, jesteśmy wówczas bardziej skłonni to rezygnacji z pracy nad nimi. Zapisanie ich sprawia, że zaczynamy mocniej się angażować oraz stajemy się bardziej odpowiedzialni za ich osiągnięcie.

6. Mów o swoich celach codziennie

Jeśli nie wierzysz w siebie i swoje umiejętności, to nie osiągniesz swoich celów. Kiedy będziesz codziennie powtarzać je sobie oraz mówił o nich swoim najbliższym to programujesz swój podświadomy umysł. Wówczas rośnie Twoja wiara w siebie i we własne umiejętności.

Oczywiście może zdarzyć się tak, że Twoje  najbliższe otoczenie będzie sabotować Twoje cele, ale to może nawet i dobrze, wówczas przekonasz się jak mocne jest Twoje pragnienie osiągnięcia celu. Czy porzucisz swoje marzenia, czy mimo rzucania Ci kłód pod nogi będziesz dalej zawzięcie walczył o nie.

„Cel jest tym, co daje sens życia”

Pomyśl, planuj, podejmuj działania i co najważniejsze NIGDY SIĘ NIE PODDAWAJ!

Więc teraz, jaki jest Twój cel? Zostaw Komentarz poniżej.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis i był dla Ciebie przydatny oraz wartościowy to proszę udostępnij go dalej swoim znajomym, aby również mogli z niego skorzystać. Dziękuje 🙂

Udostępnij: