W pracy spędzamy większość swojego dnia i każdy z nas chciałby czuć się świetnie w miejscu swojego zatrudnienia. Jedną z takich firm, która zaliczana jest do najlepszych pracodawców na świecie należy Google. Bezpłatne jedzenie, 20% czasu możesz spędzić na realizowaniu własnych projektów. Specjalna sala, która sprzyja zabawie w celu tworzenia kreatywnych pomysłów, elastyczny czas pracy, wysokie zarobki, można by tak naprawdę wymieniać bez końca.

Jednak większość z nas nie trafiła tak dobrze i nie wstaje rano z uśmiechem na twarzy, krzycząc radośnie „tak dziś znów idę do pracy. Świetnie!” Zazwyczaj ciężko nam jest się podnieść z łóżka i jedyna myśl jaką mamy w głowie to „ehh, znowu muszę iść do roboty”. Jednak czy naprawdę warto tak wielką część swojego życia poświęcić na coś co nie daje Ci radości?

Jeżeli w końcu chcesz, aby praca sprawiała Ci radość, to koniecznie przeczytaj poniższe 7 kroków do bycia szczęśliwym w pracy.

1. Wybierz bycie szczęśliwym w pracy

Szczęście to w dużej mierze nasz wybór. Już słyszę jak wielu z was się ze mną nie zgadza – jednak taka jest prawda i zrozumienie tego to połowa sukcesu. Możesz wybrać pomiędzy byciem szczęśliwym w pracy albo byciem negatywnie do niej nastawionym. Brzmi prosto prawda? Ale to właśnie ta prostota powoduje, że tak trudno tego dokonać.

Przede wszystkim przestać się nakręcać na – jak to bardzo nie lubisz swojej pracy i zmień swoje myślenie na „lubię swoją pracę”. Zmiana tego aspektu spowoduje widoczną różnicę. Unikaj negatywnych ludzi i plotek. Znajdź osoby, które są pozytywnie nastawione i z nimi spędzaj swój czas w pracy. Pamiętaj, że to Twoje wybory definiują jakie doświadczenia się Tobie przytrafiają.

2. Rób to, co kochasz, każdego dnia

Możesz w chwili obecnej nienawidzić swojej pracy, ale mimo wszystko, możesz znaleźć coś co w niej pokochasz . Wydaje się to niemożliwe, jednak musisz w to uwierzyć – zaufaj mi.

Spójrz na siebie, zastanów się i odpowiedz na pytania: Co lubisz robić? Jakie są Twoje umiejętności? Co Cię interesuje? Teraz jak już znasz odpowiedzi na te pytania poszukaj rzeczy w pracy, które będą dawały Ci radość i rób to codziennie nawet przez chwilę i nagle Twoja praca nie będzie wyglądać wcale tak źle.

Dam Ci teraz przykład. Jako młody chłopak musiałem iść do pracy i była to ciężka praca na budowie po 10 h dziennie. Nienawidziłem tej pracy! Do  momentu kiedy stwierdziłem, że nie potrzebuję teraz siłowni i po prostu od razu ćwiczę. Mała drobnostka, a sprawiła, że moje nastawienie od razu się zmieniło.

3. Weź odpowiedzialność za swój zawodowy rozwój osobisty.

Często wśród młodych osób słyszę, że nie są zadowoleni ze swojej pracy i chcą ją zmienić ponieważ ich pracodawca nie dba o ich rozwój. Wówczas pytam a czego dokładnie oczekujesz? Odpowiedź zazwyczaj jest podobna „No nie wiem, jakiś tam szkoleń”.

Prawda jest taka, że to Ty jesteś odpowiedzialny za swój dalszy rozwój i nabywanie nowych umiejętności. Skoro sam nie wiesz czego oczekujesz, skąd szef ma to wiedzieć? Ustal swój plan, swoje cele i zacznij powoli się rozwijać. Wówczas możesz poprosić szefa o pomoc. Jestem pewien, że  pomoże Ci kiedy zobaczy, iż to Ty zrobiłeś pierwszy krok i że zależy Ci  na podnoszeniu swoich kwalifikacji. Oczywiście wraz z rozwojem zawodowym umacniasz swoją pozycję w firmie, a dzięki temu jesteś bardziej zadowolony ze swojej pracy.

4. Pytaj często o opinie

Czy kiedykolwiek pomyślałeś sobie „Mój szef nigdy nie daje mi żadnej informacji zwrotnej, przez co nigdy nie wiem jak pracuję. Strasznie mnie to irytuje”. Brak informacji zwrotnej szczególnie w przypadku, gdy wiesz, że pracujesz dobrze jest czymś bardzo demotywującym. Nie będę ukrywać, że za to powinien odpowiadać przełożony. Jednak jak wspominałem wcześniej to Ty jesteś odpowiedzialny za swój rozwój i swoje szczęście. Nie pozwól, aby i w tym przypadku było inaczej.

Poproś swojego szefa, aby udzielił Ci informacji zwrotnej. Powiedz mu, że naprawdę Ci na tym zależy i chciałbyś usłyszeć jego ocenę na temat Twojej pracy. Jeżeli obsługujesz klientów możesz również i ich poprosić o taką ocenę. Jeśli dobrze pracujesz ich opinie na pewno to potwierdzą.

5. Unikaj negatywności

Niby jest to takie oczywiste, a jednak negatywne rzeczy przyciągają nas jak magnes. Wybierając bycie szczęśliwym musisz za wszelką cenę unikać negatywnych plotek, ludzi oraz rozmów. Niezależnie od tego, jak pozytywnie się czujesz, negatywne osoby mają głęboki wpływ na Twoją psychikę. Nie pozwól, aby negatywność ściągnęła Cię na sam dół. Jeżeli znajdziesz się już w takiej sytuacji to podziękuj grzecznie i powiedz, że musisz wracać do pracy.

6. Twórz przyjaźnie

Jest to chyba jeden z kluczowych elementów bycia szczęśliwym w pracy. Zastanów się jak dobrze się czujesz wśród swoich znajomych. Jestem pewien, że wśród osób, które lubisz czas Ci płynie zdecydowanie szybciej.

Przenieś tą sytuację do pracy. Twórz przyjaźnie, znajomości gdzie będziecie wymieniać się swoimi planami, celami itp. Jednak uważaj żeby nigdy nie plotkować ani nie mówić o rzeczach negatywnych. Poświęć trochę czasu na poznanie swoich kolegów i koleżanek z pracy. Cieszcie się wspólnymi doświadczeniami oraz nawzajem się wspierajcie, dzięki temu stworzycie wspaniała atmosferę.

7. Konflikt – wcale nie taki zły

Jeśli jesteś jak większość osób, to zapewne nie lubisz konfliktów.  Powód tak naprawdę jest prosty. Nigdy nikt nie uczył Ciebie jak radzić sobie  z konfliktami. Dlatego prawdopodobnie myślisz, że konflikt jest czymś przerażającym, szkodliwym i za wszelką cenę chcesz go omijać, a on ciągle Cię prześladuje. Jednak prawda jest taka, że konfliktu nie da się uniknąć i w rzeczywistości ma tylko wielkie oczy.

Potraktuj każdy konflikt jako pewne wyzwanie, któremu trzeba sprostać. Nie unikaj ich tylko rozwiązuj. Zastanów się co jest jego powodem i jak możesz temu zaradzić. Każde rozwiązanie konfliktu zagwarantuje Ci dopływ hormonów szczęścia, a dodatkowo wzrośnie Twoja pewność siebie. Przecież dokonałeś rzeczy praktycznie niemożliwej, prawda?

7+. Czasami trzeba coś zmienić

Jeśli wszystkie te pomysły nie przynoszą Ci radości w pracy, to  nadszedł czas, aby ponownie ocenić swojego pracodawcę, pracę lub całą karierę. Czasami jest, że mimo Twojego wysiłku środowisko pracy wcale się nie zmienia, a Ty z dnia na dzień robisz się coraz bardziej nieszczęśliwy. Przecież nie chcesz spędzać swojego życia robiąc coś czego nienawidzisz. Może jest to odpowiedni czas, aby zmienić swoją pracę? Możesz potajemnie się uśmiechać, gdy spędzasz cały wolny czas na poszukiwaniu pracy. To będzie tylko kwestia czasu, aż będziesz mógł zrezygnować z pracy – z dużym uśmiechem.

„Gdy praca, którą wykonujesz, nie daje ci radości, a tylko pieniądze, to jesteś śmiertelnie ubogi.”

Twoim zadaniem jest zrobić wszystko, aby być szczęśliwym. Pamiętaj, że to Ty wpływasz na swoje szczęście. Zacznij je tworzyć i ciesz się z życia, które daje Ci radość.

A Ty jakie masz sposoby na bycie szczęśliwym w pracy?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis i był dla Ciebie przydatny oraz wartościowy to proszę udostępnij go dalej swoim znajomym, aby również mogli z niego skorzystać. Dziękuje 🙂

Udostępnij: