Czy masz 100 wspaniałych pomysłów dziennie? Nowe plany biznesowe? Nowe książki do napisania? Nowych klientów do odwiedzenia? Chcesz spełnić swoje marzenia?

Możesz nawet zacząć niektóre z tych projektów, ale zapewne szybko tracisz do nich motywację. Wygląda na to, że pomysły pojawiają się i odlatują zanim podejmiesz działanie. Zastanawiasz się dlaczego niektóre osoby potrafią zacząć jakiś projekt i iść ciągle naprzód , podczas gdy Ty zazwyczaj tracisz zainteresowanie po tym jak tylko coś rozpoczniesz?

Motywacja nie jest czymś, z czym się urodziłeś. Nie chodzi o to, że niektórzy ludzie są naturalnie zmotywowani, a inni nie są. Wielkim odkryciem jest to, że motywacji możemy się nauczyć, to oznacza, że ty również możesz poprawić poziom motywacji w swoim życiu. Kiedy czujesz, że tracisz zapał oraz chęć w wytrwaniu w swojej decyzji, to po prostu Twój poziom motywacji jest bardzo niski.

Oto 10 sposobów na podniesienie motywacji, które pomogą Ci spełnić Twoje marzenia.

1. Wyznacz sobie cele

Jest to absolutna podstawa, bez której nie możemy nawet mówić o motywacji. Musisz zapamiętać, że motywacja to nic innego jak ukierunkowane działanie na cel. Zanim zaczniesz coś robić zastanów się, co chcesz osiągnąć i zapisz to sobie. Utrzymasz wysoki poziom motywacji, kiedy będziesz wiedzieć, jaki będzie efekt Twojego działania. Niech cel będzie ambitny, o którym sama myśl sprawia, że czujesz przypływ energii.

2. Wypisz korzyści

Jak już zapisałeś swój cel to następnym krokiem jest wypisanie korzyści. Jest to jedna z moich ulubionych technik. Działa jak zastrzyk kofeinowy dla naszego mózgu, od razu mamy olbrzymią ochotę do działania. Weź kartkę, długopis i wypisz wszystkie korzyści jakie otrzymasz po zrealizowaniu swojego celu. Będę szczuplejszy, będę więcej zarabiać, poczuje się pewniejszy siebie, będę szczęśliwszy. Pisz wszystko to co Ci przyjdzie do głowy, a następnie powieś tą kartkę w widocznym miejscu. Za każdym razem jak na nią spojrzysz otrzymasz nowy zastrzyk.

3. Ogłoś to publicznie

Pochwal się innym, powiedz o swoich działaniach publicznie. Uruchamiasz wówczas prawo konsekwencji. Kiedy podzielisz się swoimi planami z innymi osobami, to nie będzie Ci łatwo wycofać się z tego. Powodem tego jest to, że nie chcemy rozczarować innych ludzi oraz nie chcemy w ich oczach wyglądać na kogoś kto doznał porażki. Dlatego będziesz zaciekle dążył do realizacji swoich celów.

4. Zastosuj regułę 10/10/10

Świetnie się sprawdza w życiu codziennym nie tylko do zwiększenia swojej motywacji, ale i również do wytworzenia nowych lepszych nawyków. Wyobraź sobie, że właśnie wracasz z pracy. Oczywiście jak większość osób jesz obiad, a następnie włączasz telewizor i nie podejmujesz żadnych działań związanych z Twoimi marzeniami. Wiesz o tym, że powinieneś wziąć się za siebie, ale wygrywa przyjemność jaką osiągasz teraz z oglądania telewizji.

Idealnym w tym momencie rozwiązaniem jest zastosowanie reguły 10/10/10, która mówi nam o tym co dostaniemy w czasie 10 minut, 10 miesięcy oraz 10 lat. Odpowiedz sobie teraz na pytanie co Ci da oglądanie  telewizji, gdy zastosujesz regułę  10/10/10? A co otrzymasz, gdy podejmiesz się działania?

5. Nagradzaj się

Uwielbiam tą metodę, chyba nic innego tak na mnie nie działa. Pomyśl sobie, jak możesz się nagrodzić za zrobienie kolejnego kroku w drodze do zrealizowania celów. Może zjesz cukierka? Pójdziesz na spacer? Zafundujesz sobie wyjście do kina? Twój umysł przestawi się z trudu zadania na przyjemność nagrody. Ja osobiście po skończonym treningu pozwalam sobie na coś słodkiego, sama myśl już mnie motywuje.

6. Myśl pozytywnie

Bądź czujny. Obserwuj swoje myśli. To w Twojej głowie toczy się najważniejsza bitwa o motywację. To właśnie w tej kwestii najczęściej ponosimy porażkę. Nasz umysł nie lubi wysiłku i zawsze będzie dążyć do strefy komfortu. Będzie tworzyć myśli – „Nie uda mi się”, „Jestem na to za słaby”, „Dobra zrobię to jutro”. Koniecznie w tym momencie musisz się temu przeciwstawić i zacząć mówić „dam radę”, „zrobię to teraz”, „Jestem świetny”. Gdy zastąpisz negatywne myśli pozytywnymi nastawisz swój umysł na sukces pobudzając go do działania.

7. Oglądaj motywacyjne filmy lub słuchaj motywacyjnej muzyki.

Oglądanie motywacyjnych filmów oraz słuchanie motywacyjnej muzyki w dużym stopniu przyczyniło się do zmiany mojego życia. Zmieniły się moje poglądy i zmienił się mój sposób myślenia na pozytywny, na „Tak, mogę i wiem, że dam radę”. Stało się to dla mnie rutyną, kiedy idę z psem na spacer, kiedy robię obiad, kiedy sprzątam w mieszkaniu, to zawsze mam słuchawki na uszach i czuję jak wypełnia mnie niesamowita energia, jak nabieram mocy, dzięki której mogę góry przenosić. Po chwili robię się głodny sukcesu i muszę nakarmić bestię jaka się we mnie obudziła.

Zobacz mój ulubiony film motywacyjny.

8. Otocz się właściwymi osobami

Jeśli uważasz, że Twoi przyjaciele, Twoi bliscy nie mają na Ciebie wpływu, to grubo się mylisz. Będziesz robił dokładnie to samo co osoby, którymi się otaczasz. Jeśli są to osoby leniwe, wiecznie narzekające i nie mające żadnych celów w życiu, to będziesz taki sam. Jeśli natomiast będziesz przebywać z osobami, które podejmują działanie, które się nie poddają, mają marzenia, które chcą realizować, to zrobisz to samo. Ludzie wokół Ciebie mogą być słońcem, które pomaga Ci rozkwitać lub chwastem, który hamuje Twój postęp. Dodaj więcej słońca do Twojego życia i wytnij chwasty. Bądź świadomy jakimi ludźmi się otaczasz, ponieważ mają ogromny wpływ na Twoje życie.

9. Znajdź Kogoś, kto Cię popchnie

Jeżeli nie jesteś w stanie się sam zmotywować na tyle, aby zacząć działać to znajdź kogoś kto popchnie Ciebie do przodu. Znajdź osobę, która wie jak motywować innych. Najczęściej w takich wypadkach są to mentorzy lub trenerzy. Nie może być to Twój dobry przyjaciel, ponieważ będzie bardziej wyrozumiały dla Ciebie i może Ci odpuszczać.

10. Czasami odpuść

Czasami przychodzi taki moment, w którym pomimo stosowania różnych technik motywacyjnych nie jesteśmy w stanie nic kreatywnego zrobić. Następuje po prostu całkowite przemęczenie naszego organizmu. Nie jesteśmy robotami i nie możemy pracować 24/7. Dlatego czasami odpuść. Znajdź czas dla siebie, na odrobinę przyjemności w swoim życiu, na odprężenie się, aby w pełni naładować baterię i znów zacząć działać.

„Jeśli nie umiesz latać, biegnij. Jeśli nie umiesz biegać, chodź. Jeśli nie umiesz chodzić, czołgaj się. Ale bez względu na wszystko – posuwaj się naprzód”.

Odpowiedni poziom motywacji sprawi, że będziesz realizować swoje cele, a co za tym idzie również i marzenia. Będziesz czuł jak codziennie rośniesz i stajesz się lepszą wersją samego siebie. Jest to naprawdę wspaniałe uczucie.

A co Ciebie motywuje? Zostaw swój komentarz poniżej.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis i był dla Ciebie przydatny oraz wartościowy to proszę udostępnij go dalej swoim znajomym, aby również mogli z niego skorzystać. Dziękuje 🙂

Udostępnij: